Gå til hovedindhold

Lufttæthed i ældre bygninger – efter renovering og fornyelse

Termografi af lufttæthed i ældre bygninger

Ved at forbedre lufttætheden i forbindelse med renovering kan der opnås dels reduceret energiforbrug dels komfortmæssige fordele, fx højere temperatur på overfladerne og mindre træk. Det er dog ikke altid, at indsatsen forbedrer lufttætheden i praksis – ofte konstateres at tætheden forringes. I erfaringsbladet gennemgås, hvilke krav – afhængigt af renoveringens omfang – der kan stilles til lufttæthed, og hvordan den kan opnås. Desuden angives, hvor der forudsættes opmærksomhed, og hvordan forholdene kan kontrolleres. Billedet viser, hvordan indstrømmende luft gennem etagedækket køler gulvet i tagetagen på en energirenoveret bygning, hvor tætheden ved tagfod og etagedæk ikke har været i fokus.

ID
(99) 16 08 31

Indledning

Kravene til lufttæthed i nybyggeri [1] er indført for at hindre energispild, når varm luft strømmer ud gennem utætheder i klimaskærmen. Ved bygningsrenovering er der ikke tilsvarende krav til bygningens tæthed, men det forventes, at de fornyede bygningsdele er udført bedre/tættere end de oprindelige [2, 3, 4, 5, 6].

Der kan ofte opnås væsentlige forbedringer af både varmetab og komfort ved en beskeden indsats. Forbedring af klimaskærmens lufttæthed medfører mere behageligt indeklima med færre trækgener, fordi ukontrollerede luftstrømninger gennem tilfældige utætheder undgås (figur 2). Øget lufttæthed medfører oftest også behov for bedre ventilation for at undgå fugtproblemer [7, 8], fx kondens på kolde overflader. De dele af en bygning, som ikke omfattes af renovering/ombygning anbefales også vurderet, så eventuelle åbenlyse utætheder kan udbedres.

Tætning af gennemføring af installation

Figur 1. I en eksisterende bygning kan der opnås væsentlige forbedringer ved forholdsvis simple tiltag, fx som her tætning omkring installationer.

Skitse af tæthedsplan

Figur 2. Vindpåvirkning og luftstrømning i og gennem bygning, fx trækgener i vindside og varmetab via utætheder i klimaskærms læside. Sammenhængende tæthedsplan (rød streg) reducerer luftstrømning gennem klimaskærmen, dvs. mindre varmetab og øget komfort.

Dette er et uddrag. For at læse det fulde indhold, kan du tegne et abonnement eller købe adgang til dette erfaringsblad. Se vores abonnementer
Pris for digitalt erfaringsblad
180 kr.

Prøv BYG-ERFAs intelligente søgefunktion

  • Hvordan måles fugtindholdet i gulve?
  • Hvor placerer man et omfangsdræn?
  • Må der være to dampspærrer i en bygningskonstruktion?

Du skal være abonnent for at bruge vores intelligente søgefunktion

Ny chat

Hvilket byggeteknisk spørgsmål vil du have svar på?

Stil dit spørgsmål - svaret bliver baseret på BYG-ERFAs erfaringsblade og kilderne vises ved siden af svaret.

Eksempler på gode spørgsmål

  • Hvordan måles fugtindholdet i gulve?
  • Hvor placerer man et omfangsdræn?
  • Må der være to dampspærrer i en bygningskonstruktion?
  • Dine seneste spørgsmål

Tips til brug af intelligent søgefunktion

BYG-ERFAs intelligente søgefunktion er et redskab, der genererer svar udelukkende baseret på relevante erfaringsblade.
Stil spørgsmål i hele sætninger

Formulér gerne dit spørgsmål i hele sætninger og ikke enkelte ord.

Vær specifik i dit spørgsmål

Jo mere præcis du er, jo bedre svar får du.

Vær kritisk over for svarene

Kontrollér altid de erfaringsblade i kildelisten, der henvises til i svaret.

Vær ikke bange for at omformulere

Hvis du ikke får de ønskede resultater, så prøv at omformulere din søgning.

Del komplekse spørgsmål op

Du får bedre svar med korte spørgsmål end ved at stille ét langt.

Ansvarsbegrænsning for erfaringsblade

Det understreges, at enhver oplysning i fondens erfaringsblade er udtryk for erfaringsformidling, og at enhver anvendelse af oplysninger, løsninger, teknikker el.lign. omtalt i de pågældende blade i konkrete projekter sker for egen regning og risiko, idet det generelt tilrådes at søge konkret teknisk rådgivning med henblik på udformning af konkrete løsninger vedrørende erfaringer, der måtte være omtalt i erfaringsbladene. Indholdet på byg-erfa.dk kan indeholde links til tredjeparts websider. Disse links er alene indsat af hensyn til brugervenlighed og indebærer ikke anbefaling af indholdet på de pågældende websider. Derfor sker brugen af disse websider på eget ansvar.