Gå til hovedindhold

Altaner ophængt i bærebeslag – fugtgener og afvandingsforhold

Altan med opfugtet murværk

Altaner ophængt fri af facaden betragtes normalt som en byggeteknisk hensigtsmæssig løsning med gode muligheder for vandafledning af slagregn. Der er dog konstateret fugtproblemer, fx fordi der ikke er taget tilstrækkeligt hensyn til faldforhold og afvisning af vand, der rammer bærebeslag. I erfaringsbladet omtales forhold i nyere byggeri, der har medført fugtproblemer, samt udbedringsmuligheder og hensigtsmæssige forholdsregler ved valg af detaljer under projekteringen. Billedet viser opfugtet murværk som følge af utilstrækkelig bortledning af vand.

ID
(23) 11 02 28

Indledning

I nyere byggeri ophænges altaner ofte i bærebeslag, så der kun er kontakt med facaden i ophængningspunkterne. Herved begrænses kuldebroeffekten, men der er konstateret fugtproblemer, fx vandindtrængen og opfugtning af facaden, som følge af dårlige afvandingsforhold. Denne altantype udføres af enten stål, beton eller fiberbeton. Uanset materialevalg skal sikres at fx slagregn, der rammer altanpladen og de udragende bærebeslag, bortledes effektivt fra facaden. Fugtproblemer opstår erfaringsmæssigt, når der er utilstrækkeligt fald på altanen væk fra facaden, og hvor bærebeslag gennembryder en facade – især i øverste etage. I [1] beskrives fugtproblemer i forbindelse med kuldebro i udkragede betonaltanplader.

Dette er et uddrag. For at læse det fulde indhold, kan du tegne et abonnement eller købe adgang til dette erfaringsblad. Se vores abonnementer
Pris for digitalt erfaringsblad
180 kr.

Prøv BYG-ERFAs intelligente søgefunktion

  • Hvordan måles fugtindholdet i gulve?
  • Hvor placerer man et omfangsdræn?
  • Må der være to dampspærrer i en bygningskonstruktion?

Du skal være abonnent for at bruge vores intelligente søgefunktion

Ny chat

Hvilket byggeteknisk spørgsmål vil du have svar på?

Stil dit spørgsmål - svaret bliver baseret på BYG-ERFAs erfaringsblade og kilderne vises ved siden af svaret.

Eksempler på gode spørgsmål

  • Hvordan måles fugtindholdet i gulve?
  • Hvor placerer man et omfangsdræn?
  • Må der være to dampspærrer i en bygningskonstruktion?
  • Dine seneste spørgsmål

Tips til brug af intelligent søgefunktion

BYG-ERFAs intelligente søgefunktion er et redskab, der genererer svar udelukkende baseret på relevante erfaringsblade.
Stil spørgsmål i hele sætninger

Formulér gerne dit spørgsmål i hele sætninger og ikke enkelte ord.

Vær specifik i dit spørgsmål

Jo mere præcis du er, jo bedre svar får du.

Vær kritisk over for svarene

Kontrollér altid de erfaringsblade i kildelisten, der henvises til i svaret.

Vær ikke bange for at omformulere

Hvis du ikke får de ønskede resultater, så prøv at omformulere din søgning.

Del komplekse spørgsmål op

Du får bedre svar med korte spørgsmål end ved at stille ét langt.

Ansvarsbegrænsning for erfaringsblade

Det understreges, at enhver oplysning i fondens erfaringsblade er udtryk for erfaringsformidling, og at enhver anvendelse af oplysninger, løsninger, teknikker el.lign. omtalt i de pågældende blade i konkrete projekter sker for egen regning og risiko, idet det generelt tilrådes at søge konkret teknisk rådgivning med henblik på udformning af konkrete løsninger vedrørende erfaringer, der måtte være omtalt i erfaringsbladene. Indholdet på byg-erfa.dk kan indeholde links til tredjeparts websider. Disse links er alene indsat af hensyn til brugervenlighed og indebærer ikke anbefaling af indholdet på de pågældende websider. Derfor sker brugen af disse websider på eget ansvar.